RCM Examinations

PIANO

Steven Lee, Grade 4

94

First Class Honor with Distinction

Daniel Liu, Grade 3

88

First Class Honor

Deron See, Grade 5

88

First Class Honor

Wilson Jiang, Grade 10

91

First Class Honor with Distinction

Kevin Yan, Grade 5

82

First Class Honor

Crystal Ma, Grade 9

81

First Class Honor

Joyce Wu, Grade 10

82

First Class Honor

Lawrence Tan, Grade 5

85

First Class Honor

Catherine Guo, Grade 2

87

First Class Honor

Joanne Yuan , Grade 5

86

First Class Honor

Janelle Lo, Grade 3

88

First Class Honor 

Rachel Lee, Grade 8

86

 First Class Honor

Lynn Chen Grade 5

83

First Class Honor

THEORY

Rachel Lee, Advanced Theory

95

First Class Honor with Distinction

Philip Fadeev, Advanced Theory

88

First Class Honor

Matthew Foresi, Advanced Theory

91

First Class Honor with Distinction

Tal Dobrer, Intermediate Theory

91

First Class Honor with Distinction

Bonnie Zhai, Intermediate Theory

94

First Class Honor with Distinction

Mila De, Advanced Theory

82

First Class Honor

Ariel Aeng, Intermediate Theory

87

First Class Honor

Felicia Chan , Advanced Theory

83

First Class Honor

Eddy Qin, Advanced Rudiments

92

 First Class Honor with Distinction

Julian Wong, Intermediate Rudiments

95

First Class Honor with Distinction 

Ariane Li, Intermediate Rudiments

87

First Class Honor 

Katherine Xie, Advanced Rudiments

96

 First Class Honor with Distinction

Aaron Lu, Intermediate Rudiments

93

First Class Honor with Distinction 

Eric Jiang, Counterpoint

81

First Class Honor 

Rachel Zhu, History 2

90

First Class Honor with Distinction 

Deron See, Advanced Rudiments

90

First Class Honor with Distinction 

Richmond Music Festival

Wilson Jiang

2nd Place

Classical composers Gr. 10

Nahira Gester-Sim

1st Place

Own Choice Gr. 3

Anrui Liu

2nd Place

Own Choice Gr. 5

Crystal Ma

1st Place

Baroque composers Gr. 9

Bowen Xue

1st Place

Classical composers Gr. 1

Bowen Xue

2nd Place

Own choice Gr. 1

Bonnie Zhai

1st Place

Classical composers Gr.2

Joyce Wu

2nd Place

Baroque composers Gr. 10

Joyce Wu

2nd Place

Impressionistic composers Gr. 10

Joyce Wu

3rd Place

Romantic composers Gr. 10

Esther Fan

3rd Place

Bach, Prelude & Fugue Gr. ARCT

Joanne Yuan

2nd Place

Romantic composers Gr. 6

Joanne Yuan

3rd Place

Baroque composers Gr. 6

Lawrence Tan

2nd Place

Classical composers Gr. 5

Lawrence Tan

3rd Place

Own choice Gr. 5

Dayton Se

3rd Place

Romantic composers Gr. 5

Catherine Guo

2nd Place

Own choice Gr. 3

Joy Lu

2nd Place

Baroque composers Gr. 2

Joy Lu

3rd Place

Own choice Gr. 2

Esther Xu

2nd Place

Baroque composers Gr. 1

Esther Xu

2nd Place

Own choice Gr. 1

Kiwanis Music Festival

Cyrus Lau

3rd Place

Romantic composers Gr. 2

Esther Xu

2nd Place

Romantic composers Gr. 2

Angela Zhu

3rd Place

20th Century composers Gr. 6

Catherine Guo

3rd Place

20th Century composers Gr. 6

Catherine Guo

3rd Place

20th Century composers Gr. 3

Crystal Ma

2nd Place

Concert Group composers Gr. 9

Chess Class

Congratulations to our student Andrew Hemstapat who won a big Open Chess Tournament of the Vancouver Chess School. Andrew achieved an impressive 100% result.

Other achievements of Andrew:

2015 B.C. Youth Chess Championship (BCYCC) (Vancouver, BC)
Under 12 years old
Points: 3 / 5
Place: 6 / 16
Rating: 871 -> 1015

2015 Paul Keres Memorial: U1600 division
4 out of 6 points
place 8 (47 players)
Rating: 1380

Vancouver Junior Open (2-day) #5 (Vancouver, BC)
Points: 5 / 6
Place: 2 / 24
Rating: 1221 -> 1277

CONGRATULATION!!!

At the Summer Friendly Match with Ho Math & Chess Team Vitta Academy players, Brandon Chen got the FIRST PLACE in the intermediate age group and Bobby Chen received SECOND PLACE in the Junior age Category